Muzeum Rezervace Fotogalerie Kontakt Zajímavosti v okolí
Muzeum Rezervace Kontakt

Vítáme Vás

Muzeum Vysídlených obcí Novohradska vzniklo jako stálá expozice věnovaná dramatickým událostem zejména minulého století, při kterých se zásadně měnilo osídlení v tomto regionu.
Naším cílem ale není tyto události hodnotit. Snažíme se podat objektivní informace a přiblížit důležitou kapitolu historie pohraničí, která na dlouhou dobu určila a vlastně dosud určuje zdejší způsob a prostředí lidského spolužití. Na návštěvníkovi samotném pak je, jaký si na tato období utvoří názor. Z jakéhokoli pohledu ale zůstává pravdou, že největší šrám na duši zanechá ztráta vlastního domova a nenapravená chyba spouští křivdu.
Snažili jsme se posbírat fakta od samotných pamětníků a z různých historických i novodobých pramenů, českých i německých, a poskládat z nich jako ze střípků celkový obraz zásadních událostí nejen minulého století. Přestože se jedná o výsledky několikaletého bádání, víme, že mnoho zajímavostí zůstává ještě neobjeveno. Muzeum je proto připraveno tak, aby expozice mohla být dále doplňována, a budeme rádi za každý příspěvek, který ji vhodně rozšíří, ať už o dobový artefakt, dokument či fotografii, nebo třeba zajímavé vyprávění, které bychom zdokumentovali.

bannerropjihozapadbarevnyeps_404 
Muzeum vysídlených obcí Novohradska